Kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli

Informacje ogólne:

Kurs prowadzony jest w oparciu o założenia programowe zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2009 r.)

Celem kursu jest nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczestnicy kursu; nauczycieli wszystkich typów szkół.

Czas trwania kursu; 30 godzin

Zajęcia teoretyczne; 13 godzin

Zajęcia praktyczne; 17 godzin

Koszt szkolenia: 350 zł

Wydawane dokumenty; Po zakończeniu kursu słuchacz otrzymuję zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Termin rozpoczęcia: po skompletowaniu grupy.

Ramowy program kursu:

1. Podstawy anatomii i fizjologii człowieka
  2. Wezwanie pomocy (uruchomienie systemu ratownictwa medycznego, rola świadka zdarzenia w
  3. Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia
  4. Poszkodowany nieprzytomny (zagrożenia wynikające z utraty przytomności, pozycja bezpieczna)
  5. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (osoby dorosłej; - dziecka; -niemowlęcia)
  6. Defibrylacja z użyciem automatycznego defibrylatora AED
  7. Zadławienia (pierwsza pomoc w zadławieniu u osób dorosłych i dzieci)
  8. Urazy i skutki urazów (zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom urazów oraz porażenia prądem, podtopienia, ukąszenia, użądlenia)
  9. Tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran powierzchownych
  10. Wstrząs – zasady postępowania przeciwwstrząsowego
  11. Unieruchomienie złamań i zwichnięć
  12. Pierwsza pomoc w przypadku wychłodzenia i przegrzania (działanie wysokiej i niskiej temperatury
  13. na organizm człowiek, Oparzenia termiczne i chemiczne, odmrożenia)
  14. Nagłe zachorowania i inne stany zagrożenia zdrowotnego (omdlenia, zawał serca, napad drgawek, udar mózgu, astma oskrzelowa, reakcja alergiczna)
  15. Zatrucia (zasady udzielania pomocy w przypadku zatruć
  16. Ewakuacja ze strefy zagrożenia (zachowanie na miejscu wypadku ocena zagrożenia i zasady postępowania w zakresie pierwszej pomocy)
  17. Wsparcie psychiczne poszkodowanego

Zasady:

Kandydat na uczestnika kursu musi spełniać wymogi określone w ogólnych informacjach o kursie.

Zgłoszenie oficjalne odbywa się poprzez złożenie oryginału karty zgłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami w Sekretariacie Centrum.

Osoby, które dopełniły formalności zgłoszenia oficjalnego zostaną poinformowane o terminie i miejscu rozpoczęcia kursu drogą listowną lub telefonicznie.

Wymagane dokumenty:

• Karta zgłoszenia
  • Odpis dyplomu ukończenia studiów
  • Kserokopia potwierdzenia wpłaty na poczet opłaty za kurs.