Informacje ogólne:
Cele i zadania kursu:
- Pedagogizacja specjalistycznej – teoretycznej i praktycznej wiedzy uczestników. Także – w niezbędnym wymiarze, jej unifikacja.
- Przygotowanie teoretyczne, metodyczne i praktyczne uczestników kursu, do prowadzenia zajęć z zakresu survivalu z dziećmi, młodzieżą szkolną oraz osobami dorosłymi, w środowisku przyrodniczym w warunkach letnich i zimowych.
- Wyposażenie uczestników kursu w niezbędne wiadomości pozwalające na bezpieczne prowadzenie zajęć z zakresu survivalu w zróżnicowanych warunkach i terenie.
Część specjalistyczna
Obejmuje zajęcia z zakresu survivalu w tym 2 zjazdy w celu przeprowadzenia zajęć teoretycznych oraz 4 wyjazdy terenowe. Łącznie — 90 godz. plus, zaliczenie praktyki instruktorskiej – 30 godzin. Kurs kończy się egzaminem.
Warunki uczestnictwa w kursie:
- Ukończone 21 lat oraz posiadanie średniego wykształcenia.
- Brak schorzeń wykluczających udział w kursie (konieczne zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowo-lekarskiego, lub aktualna książeczka zdrowia sportowca).
Warunki ukończenia kursu:
- Czynne uczestnictwo w zajęciach praktycznych i teoretycznych.
- Zaliczenia „warsztatów metodycznych”
- Zaliczenie konspektu lub scenariusza zajęć
- Zaliczenie praktyki instruktorskiej
- Pozytywna ocena z egzaminu końcowego (test)
Uzyskane tytuły i dokumenty
- Uczestnicy kursu, którzy ukończą kurs i zdadzą egzaminy końcowe, uzyskują tytuł instruktora rekreacji o specjalności survival. Otrzymują legitymację Instruktora Rekreacji potwierdzającą nadany tytuł.
- Kurs pozwala uzyskać kwalifikacje instruktora rekreacji uprawniające do prowadzenia zajęć szkoleniowych w zakresie survivalu. Uzyskany stopień jest stopniem państwowym, uprawniającym do pracy etatowej, dającej uprawnienia emerytalne. Instruktorzy survivalu mogą być zatrudnieni np. w szkołach, organizacjach, OSiR-ach itp. Mogą prowadzić zorganizowane zajęcia w zakresie wychowania fizycznego i rekreacji ruchowej.
Plan części specjalistycznej kursu Instruktorów Wspinaczki Sportowej
Przedmiot |
Treści programowe |
Podstawy wiedzy o survivalu |
Pojęcie survivalu * historia * etyka * survival jako forma rekreacji ruchowej * walory rozwojowe i zdrowotne * psychologia przetrwania * podstawowy sprzęt, wyposażenie i ubiór * ćwiczenia, gry i zabawy z zakresu nauczania i doskonalenia poszczególnych technik * metody prowadzenia zajęć * planowanie i organizacja imprez survivalowych |
Przepisy prawne obowiązujące w survivalu |
BHP podczas zajęć survivalowych * sytuacja prawna survivalu w Polsce – wybrane problemy * uprawnienia i obowiązki instruktora |
Survival leśny |
Bytowanie: sposoby i metody rozpalania ognia, pozyskiwania pożywienia i wody oraz wykorzystanie tych umiejętności w organizacji zajęć outdoor * Terenoznawstwo: posługiwanie się mapą, kompasem, gps, poruszanie i orientacja w terenie * Traperka: budowanie schronu, kładek, tratw. |
Planowanie i organizacja zajęć survivalowych |
Projektowanie zajęć survivalowych * ogólne zasady w organizacji pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi |
Pierwsza pomoc w warunkach polowych |
Podstawy pierwszej pomocy * pierwsza pomoc z wykorzystaniem materiałów dostępnych w terenie * pozoracje i ćwiczenia pomocy poszkodowanym |
Survival górski |
Podstawowe techniki linowe * wiązanie węzłów * orientacja w terenie górskim * przetrwanie w zmiennych warunkach atmosferycznych w tym letnich i zimowych |
Wykaz przedmiotów - survival
- Podstawy wiedzy o survivalu (6 godzin)
- Przepisy prawne obowiązujące w survivalu (4 godziny)
- Survival leśny (24 godziny)
- Planowanie i organizacja zajęć survivalowych (24 godziny)
- Pierwsza pomoc w warunkach polowych (8 godzin)
- Survival górski (24 godziny)
Prowadzący:
mgr Bogdan Tymoszyk – Instruktor survivalu
Odpłatność: 1250 zł. Uwaga! Faktury wystawiane są 7 dni po wpłacie za kurs.
Zapisy, zasady:
Kandydat na uczestnika kursu musi spełniać wymogi określone w ogólnych informacjach o kursie.
Zgłoszenie oficjalne odbywa się poprzez złożenie oryginału karty zgłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami w Sekretariacie Centrum.
Zgłoszenie oficjalne można złożyć osobiście w Sekretariacie Centrum, bądź listem poleconym na adres:
Akademia Wychowania Fizycznego
Centrum Doskonalenia Kadr
ul. Witelona 25a, p. 013, 51-617 Wrocław
tel./fax 71/347-31-85, tel. 71/347-31-75, e-mail: cdk@awf.wroc.pl
Osoby, które dopełniły formalności zgłoszenia oficjalnego zostaną poinformowane o terminie i miejscu rozpoczęcia kursu drogą listowną lub telefonicznie.
Wymagane dokumenty:
- Odpis dyplomu ukończenia studiów lub świadectwo ukończenia szkoły średniej (przy wykształceniu średnim)
- Karta zgłoszenia
- Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie w Akademii Wychowania Fizycznego wystawione na załączonym formularzu przez lekarza medycyny pracy.
- Kserokopia potwierdzenia wpłaty w wysokości 200 zł na poczet opłaty za kurs.
- 2 zdjęcia legitymacyjne (podpisane miękkim ołówkiem).