Informacje ogólne:

Organizator: Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Wstęp: Postęp medycyny oraz poziom higieny życia przyczynił się do zwiększenia średniej jego długości. Społeczeństwo starzeje się i istnieje zapotrzebowanie, z jednej strony, na osoby i miejsca, gdzie zorganizowana jest opieka dla seniorów, ale z drugiej strony coraz więcej seniorów jest bardzo aktywnych i podejmuje wiele różnorodnych form działalności. Tak więc zarówno osoba, która jest profesjonalnym opiekunem osoby starszej jak i osoba, która ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć ruchowych z seniorami

Systematyczna aktywność fizyczna, dostosowana do ich możliwości służy poprawie zdrowia i jakości ich życia. Ważne są także ekonomiczne aspekty procesu usprawniania osób starszych. Gerokinezjologia (nauka i praktyka aktywności fizycznej w wieku starszym) jest najtańszą formą opóźniania procesów starzenia się. System opieki zdrowotnej w Polsce powinien uwzględniać większy udział specjalistów z zakresu kultury fizycznej w promowaniu zdrowego stylu życia seniorów, co powinno otworzyć dla nich nowe perspektywy zatrudnienia.

Cel ogólny: Absolwent Studiów Podyplomowych „Aktywność fizyczna osób w późnej starości (gerokinezjologia) posiada wykształcenie i przygotowanie zawodowe zgodne z wymaganiami obowiązującymi w jednostkach zajmujących się pracą z osobami w wieku seniora, przede wszystkim w zakresie stosowania ćwiczeń fizycznych w profilaktyce procesów starzenia i poprawie jakości życia. Posiada merytoryczne przygotowanie i predyspozycje psychofizyczne do pracy z ludźmi starszymi.

Miejscem zatrudnienia absolwenta mogą być domy i kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku, salony fitness, ośrodki wypoczynkowe, gabinety odnowy biologicznej, hotele/pensjonaty, kliniki zdrowia i urody a także kluby sportowe a także różne typy placówek społecznych dla osób starszych.

Kwalifikacje: Kwalifikacje uzyskane w ramach tej specjalności są zgodne ze Standardami kształcenia nauczycieli MNiSZW z dnia 17.01.2012 roku oraz Rozporządzeniem MEN z dnia 01.08.2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

• Opanowanie przez uczestników studiów merytorycznej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć z osobami późnej dorosłości .
  • Opanowanie przez uczestników studiów wiedzy i umiejętności metodycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć z osobami późnej dorosłości .

Uczestnicy: Studia przeznaczone są dla nauczycieli posiadających, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012, w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

• Kształcenie obejmuje 250 godzin, 400 godzin pracy własnej zajęć dydaktycznych oraz 100 godzin praktyk.

Formy zaliczenia:

• Egzamin z Dydaktyki wychowania fizycznego;
  • Egzamin z Teorii wychowania fizycznego;
  • Egzamin z Metodyki wychowania fizycznego;
  • Egzamin dyplomowy (obrona pracy dyplomowej);
  • Zaliczenia z pozostałych przedmiotów.

Termin rozpoczęcia: październik bądź marzec ( po skompletowaniu grupy)

Odpłatność: 2700 zł. ( przedpłata: 200 zł i 2 raty)

Kadra prowadząca: Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez pracowników naukowo-dydaktycznych AWF Wrocław oraz innych szkół wyższych posiadających odpowiedni dorobek merytoryczny w obszarze realizowanych treści jak i doświadczenia w zakresie edukacji, doskonaleniu i dokształcaniu zawodowym nauczycieli.

Ramowy program studiów

Przedmiot

Wykłady

Ćwiczenia

ECTS

1.

Andragogika

Egzamin

2.

Psychologia starzenia się

3.

Wsparcie i aktywizacja społeczna osób starszych

4.

Fizjologia starzenia się

5.

Dydaktyka i metodyka ćw. Ruchowych osób starszych

6.

Higiena – pielęgnacja osób starszych

Egzamin

7.

Trening zdrowotny

8.

Gimnastyka lecznicza

9.

Podstawy hydroterapii osób starszych

10.

Profilaktyka i eliminacja stresu

11.

Seminarium dyplomowe

Praca dyplomowa

Razem 250 godzin

Praktyka specjalistyczna

Zaliczenie

Kandydat na uczestnika studiów musi spełniać wymogi określone w ogólnych informacjach o studiach (Informacje ogólne).

Zgłoszenie oficjalne odbywa się poprzez złożenie oryginału karty zgłoszenia wraz z wymaganymi dokumentami (Wymagane dokumenty) w Sekretariacie Centrum .

Bliższe informacje udzielane są pod numerem telefonu: (071) 347-31-75 (Centrum Doskonalenia Kadr - ul. Witelona 25a pok. 013), lub bezpośrednio na miejscu.

Osoby, które dopełniły formalności zgłoszenia oficjalnego zostaną poinformowane o terminie i miejscu rozpoczęcia studiów drogą listowną.

• kserokopia potwierdzenia wpłaty zadatku w wysokości 200 zł na poczet opłaty za studia
  • 2 zdjęcia legitymacyjne (podpisane miękkim ołówkiem)